8 Eylül 2007 Cumartesi

BULGUR PİLAVI

Babamın tayini Urfa’dan Kayseri’ye çıkmıştı.Babam ilişiğini kesip gelene kadar dayım Kayseri’de bizimle kalmaya gelmişti. Dayımın en büyük zevki tek ve bir tanecik kardeşimle uğraşmaktı.
Onu çok seviyor, her şeyi ile ilgileniyordu. Ayrıca zayıf noktalarını bulup kızdırmaktan acaip zevk alıyor, gülmekten ölüyordu. Deniz ise her yemeği asla itiraz etmeden yemesine rağmen, bulgur pilavından inanılmaz nefret ediyordu… Dayım; Deniz’in okuldan gelme vaktini pencerede bekler, görür görmez “Denizzzzzz koş annen bulgur pilavı yaptı” diye bağırırdı. Garibimde her defasında inanır bas bas bağrınarak "anne ya yine mi ya" diye sokaktan eve ağlayarak gelirdi. Evde pilav olmadığını görünce rahatlar, ağlamayı keserdi…
Şimdi O, kendi oğlunu kızdırıyor onunla uğraşıyor. Hanımı bulgur pilavı yapıyor ve beyimiz hapur hupur yiyor.
Tabii canım, çocuk bulgur pilavının faydalarını öğrendi büyüdükçe…
Deniz’in şerefine yaptım bu bulgur pilavını buyrun umarım sizde beğenirisiniz…

MALZEMELER:
· Bulgur 1 bardak (e doğal olarak )
· 1 Domates
· 2 Adet Yeşil Biber
· 1 Adet Kuru Soğan
· 2 Kaşık Sıvı Yağ
· 1 Adet Tavuk Bulyon
· 3 Adet Tavuk But (Haşlanmış Didilmiş)
· Tuz ve İstenilen Baharatlar
YAPILIŞI:
1 Adet soğan ve biberler doğranarak yağda kavrulur. İçine kabuklarını soyup küp küp doğradığımız domatesleri ilave ederiz.
Daha sonra 1 kaşık salçayı ilave edip biraz kavurduktan sonra bulgurumuzu ilave ederiz. Bir müddet karıştırıp üzerini geçecek kadar su ilave ederiz. Suyunu çekene kadar hafif ateşte pişiririz. Pişince Didilmiş tavuklarımızı ilave edip karıştırırız afiyetle yeriz. AFİYET OLSUUUUUUUUUNHiç yorum yok: